چراغ های دکوراتیو چه تفاوتی با چراغ های Architectural دارند؟

وقتی صحبت از طراحی ودکوراسیون منزل می شود ، طراحی بجای نورپردازی می تواند تأثیر بسزایی بر محیط بگذارد. نور یک اتاق می تواند یک نقطه کانونی باشد ، اما همچنین برای نمایان کردن سایر جنبه های دیزاین استفاده شود. ممکن است قبلاً در مورد نورپردازی معماری (Architectural ) و دکوراتیو مطالبی شنیده باشید ، اما اگر می خواهید بهترین نتیجه را از طراحی خانه خود بگیرید ، مهم است که تفاوت بین این دو را بدانید.

LUMINES SUBLI | Architectural lighting By Lumines Lighting

چراغ های دکوراتیو برای «دیده شدن» طراحی شده اند. طیف محصولات آنها می تواند از روشنایی آویز گرفته تا چراغ های سقفی، دیواری، رومیزی و آباژورهای زیبا و چشمگیر متنوع باشد. نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که چراغ های دکوراتیو زیبایی خاص خود را دارند. این یک انتخاب نورپردازی محبوب است زیرا به طراحی اتاق شما چیزهای زیادی می بخشد. همچنین انتخاب نورپردازی دکوراتیو انبوهی از گزینه های زیبا را برای شما فراهم می کند و تنوع بالاتری دارد. چراغ های دکوراتیو در هر دو سبک مدرن و سنتی به وفور استفاده شده و همنشینی زیبایی را با محیط به وجود می آورند.

Puluoti Sencillez Moderna Luz 20w Led De Interior Oficina Colgante Luz Inferior Y Superior Emisor De Luz Lámparas De Araña Geométrica - Buy Llevó La Iluminación De La Oficina,Led De Techo De

درمقابل چراغ های دکوراتیو چراغ های Architectural  وجود دارند. تمرکز اصلی این نوع چراغ های مدرن بر ایجاد نورهای متمرکز و همچنین «کمک به دیدن» است. مناطق مختلف باید روشن شوند تا ساکنان یک محیط هنگام حرکت در اتاق یا کل ساختمان احساس امنیت کنند. آنها باید بتوانند کف و دیوارهای اطراف خود را بخوبی ببینند.

چراغ های Architectural  دقیقاً همانطور که از نامشان پیداست ، ابزاری هستند که توسط معماران استفاده می شدند. زمانی بود که معماران وقت زیادی را صرف کار با نقشه های روی میز خود می کردند. آنها برای کار طولانی مدت در شب به منابع نوری ای احتیاج داشتند که ماندگاری بالا، نور متمرکز و تحمل دمای بالا را داشته باشند. این چراغ ها که عمدتا توکار هستند بیشتر در فضاهای کاری، مکانهای عمومی مثل موزه و گالری و همچنین در خانه های مسکونی با دیزاین مدرن و مینیمال استفاده می شوند.

Wall Rupture by Flos | Archello in 2021 | Flos, Cool lighting, Commercial wall lights

انواع چراغ های Architectural  به طور کلی با متریال ساخته شده آنها متمایز می شوند. این متریال عموما شامل آهن، آلومینیم و …  است. آلیاژهای فلزی برای ساخت چراغ های Architectural  به طور معمول با تمرکز بر دوام و ماندگاری انتخاب می شوند. به طوری که نه تنها بدنه آنها، بلکه طراحی آنها نیز در طول زمان رنگ و بوی قدیمی و تکراری به خود نگیرد.

به دلیل استفاده از لامپ های LED، مصرف بهینه انرژی، آن هم در دنیای امروز، یکی از کارآمد ترین ویژگی های این محصولات به شمار می رود. استفاده از جدیدترین فناوری در صنعت نورپردازی از سوی دیگر نیز باعث شده است تا قابلیت های چراغ های Architectural  بیشتر گسترش یابد. امروزه لامپ های Architectural  نه تنها روشنایی مستقیم ایجاد می کنند بلکه عناصر دیگری مانند محافظت از چشم را نیز شامل می شوند.

Vibia Sticks Collection d'Éclairage Modulaire | Mohd Shop

ریچارد کلی (1910-1977)، طراح امریکایی، یکی از بنیانگذاران این سبک روشنایی در دنیا ست. او پروژه های بی نظیری در این زمینه در فرودگاه ها، گالری ها و دانشگاه ها اجرا کرده است. او باور داشت که نورپردازی نقشی حیاتی در نحوه تجربه و درک معماری توسط مردم دارد. ساختمانها چه به طور طبیعی و یا مصنوعی روشن شوند ، نورپردازی ابزاری است که به ما امکان می دهد زیبایی و کارایی محیط را ببینیم و بشناسیم. نورپردازی می تواند یک ارزش عاطفی برای معماری به همراه داشته باشد و به ایجاد تجربه های مختلف برای کسانی که در یک فضا زندگی می کنند کمک می کند.

Catherine Zulu Nsonge (catherinensonge) on Pinterest

چراغ فضای باز Guide اثر ریچارد کلی

Guide - Designing with light - Connecting spaces | ERCO

برای مشاهده چراغ های Architectural شرکت طرح زندگی پرتو، کاتالوگ های لایتینگ را دانلود کنید.

 

 

بدون نظر

Sorry, the comment form is closed at this time.