مبلمان سبز؛ از متریال قابل بازیافت تا تولید ناب

آیا می دانید در جهان سالانه حدود 380 میلیون ضایعات پلاستیکی تولید می شود؟ پلاستیک هایی که با رها شدن در اقیانوس ها و طبیعت آسیب های بسیار جدی به محیط زیست ما وارد می کنند و ممکن است تجزیه شدن آنها صدسال به طول انجامد. خبر بد اینجاست که استفاده از این متریال به این زودی ها پایان نمی پذیرد. قرن هاست که انسان این ماده را در صنعت پوشاک، ماشین، وسایل برقی و برخی صنعت ها مانند مبلمان به کار گرفته است. اما آیا همه انواع پلاستیک لزوما برای زمین مضر هستند؟ یا می توان کمی درباره این موضوع با تردید قضاوت کرد؟ با وجود اینکه تابحال پلاستیک بیشتر به زمین ضرر رسانده است تا منفعت، اما مبلمان پلاستیکی بیشتر از آنچه که فکرش را می کنید می تواند به عنوان یک محصول پایدار در دنیای امروز مورد استفاده قرار بگیرد.

مبلمان پلاستیکی چطور می تواند ردپای کربنی بهتری نسبت به مبلمان معمولی داشته باشد؟

  • مبلمان پلاستیکی می تواند از مواد صد درصد قابل بازیافت تولید شود.
  • تولید پلاستیک انرژی کمتری مصرف می کند و منجر به انتشار کربن کمتری نسبت به تولید موادی مانند فلز می شود.
  • پلاستیک سبک تر از مصالح مبلمان معمولی مانند چوب و فلز است ، به این معنی که کربن کمتری در فرایند حمل و نقل آن تولید می شود.
  • دوام و ماندگاری بالای این محصولات منجر به استفاده طولانی مدت و مجدد از آنها می شود.
  • تولید مبلمان پلاستیکی همچنین وابستگی به سایر متریالها را که منجر به آسیب زیست محیطی می شوند ، کاهش می دهد – برای مثال ، وابستگی بیش از حد به چوب ، به جنگل زدایی دامن می زند و میزان کربن در جو را افزایش می دهد.

مبلمان فضای باز طرح زندگی پرتو از جمله مبلمان هایی است که به طبیعت آسیبی نمیرساند و قابلیت این را دارد تا در صورت عدم استفاده بتوان آن را در مصارف دیگر بکار برد.

مبلمان ارائه شده در شرکت طرح زندگی پرتو از مواد پلاستیکی (پلی اتیلن فشرده) صد درصد قابل بازیافت ساخته شده است. این مبلمان مستقیما در کارخانه ایتالیا و با استفاده از به روزترین تکنولوژی دنیا تولید می شود. مبلمان پلاستیکی به دلایل مختلفی می تواند ردپای کربنی کمتری نسبت به مبلمان معمولی داشته باشد. اما این ویژگی نه فقط با استفاده از یک متریال قابل بازیافت بلکه با بکارگیری یک متد مدیریتی نوین با عنوان Lean Production به دست می آید. این روش که با عنوان تولید ناب شناخته می شود، روشی است که بر کاهش ضایعات و اتلاف در سیستم های تولیدی تمرکز نموده و در عین حال به ماکزیمم نمودن بهره‎‌وری کمک می‎کند. رکن اصلی این سیستم حذف عواملی که موجب اتلاف انرژی و وقت در سیستم تولید می شوند می باشد. عواملی از قبیل تولید بیش از حد یک محصول و تهیه انبار، داشتن موجودی اضافی، حمل و نقل های غیرضروری و استهلاک نیروها و ماشین آلات، افزایش خطا و تولید کالاهای ناقص و ایراد دار و غیره… . بر این اساس تولید محصولات این کارخانه ها براساس سفارش مشتری انجام می گیرد.

در حال حاضر و با حرکت دنیای امروز به سمت پایدارسازی در زمینه های گوناگون و همچنین افزایش روزافزون دغدغه انسان امروزی درباره حفظ محیط و منابع طبیعی، بسیاری از برندهای معتبر کوچک و بزرگ دنیا تشویق به استفاده از متریال قابل بازیافت و تلفیق آن با مفهوم تولید ناب شده اند. این برندها با این شعار حرکت می کنند که “هریک از این محصولات می تواند به بی نهایت محصول دیگر تبدیل شود و بارها مورد استفاده قرار بگیرد”.

از سوی دیگر، این نوع مبلمان نه تنها به عنوان محصولات سبز شناخته می شوند بلکه از نظر خلوص و سلامت متریال نیز یکی از پاک ترین و سالمترین انتخاب ها برای زندگی روزمره و حتی قرار گرفتن در معرض کودکان به شمار می روند و در اجزای آنها اثری از مواد سمی و مضر دیده نمی شود. ناگفته نماند که بسیاری از چراغ های ارائه شده در وبسایت ما نیز از مواد قابل بازیافت ساخته شده اند.

به عنوان یک خریدار خوش ذوق، با تهیه این محصولات نه تنها به بخشی از مسئولیت اجتماعی خود در حفظ کره زمین برای خود و نسل های آینده عمل کرده اید بلکه می توانید با این انتخاب ماندگار، سالم و سبز از اوقات خوشی درکنار خانواده و دوستان بهره مند شوید.

بدون نظر

Sorry, the comment form is closed at this time.