مهمت علی اویسال، معماری که هنرمند شد…

در طراحی فضاهای سبز، خواه یک فضای عمومی باشد و یا خصوصی، در عین اینکه می بایست کاربردی بودن و زیبایی شناسی در آن در نظر گرفته شود، داشتن یک حس و حال و ویژگی خاص در بیادماندنی کردن آن محیط تاثیر انکارناپذیری دارد. مجسمه یکی از المان های پرطرفدار در طراحی محوطه های سبز است که به دلیل خواص بصری خود می تواند جلوه قابل توجهی به فضا ببخشد. در فضاهای خصوصی استفاده از مجسمه هنوز به اندازه فضاهای عمومی رواج ندارد اما در حوزه فضای سبز شهری تقریبا در تمام دنیا استفاده از مجسمه های مدرن، مفهومی و غول پیکر به یک سبک رایج تبدیل شده و با وقوع پیشرفت های چشمگیر این المان ها به جاذبه های توریستی نیز تبدیل شده اند.

در جهان امروز فرایند خلق ، نمایش و درک هنر به طور اجتناب ناپذیری با محل تولید و نمایش آن مرتبط است و فضا به عنوان یک پارامتر ماندگار با قدرت تأثیرگذاری بر هنر ، هنرمند و تماشاگر در نظر گرفته می شود. آیا ما فضا را به درستی درک می کنیم؟ این سوال و سوالات حل نشدنی و متافیزیکی دیگری اغلب هنگام مواجهه با یک اثر هنری در ذهن ما نقش می بندد. مسیر هنری و حرفه ای هنرمندی به نام مهمت علی اویسال به این افکار وجود محسوس می بخشد. او از چهره های اصلی هنر معاصر ترکیه محسوب می شود.

اویسال متولد 1976 در مرسین ترکیه است.  او در رشته معماری تحصیل کرده و دکترای خود را از دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه Hacettepe در سال 2009 دریافت نموده است. در سال 2008 در یک برنامه تبادل دانشجویی به فرانسه رفته و هم اکنون نیز کار و زندگی او در رفت و آمد بین ترکیه و فرانسه سپری می شود. او ده ها نمایشگاه گروهی و انفرادی در سراسر اروپا برگزار کرده و آثارش در مجموعه های خصوصی و عمومی دنیا نظیر موزه استانبول مدرن، موزه جشنواره Le Vent Des Foret، نمایشگاه Chaufontaine Parks بلژیک و مجموعه آئودی در لبنان نگهداری می شود.

هنرمند دقیقاً چه نقشی در روند خلق یک اثر هنری دارد؟ مانند دن کیشوت رو به آسیاب های بادی ، مهمت اویسال از طریق مجسمه ها ، فیلم ها و چیدمان های خود قوانین طبیعت را زیر پا می گذارد. او مفاهیمی را تحقق می بخشد که ارائه آنها از نظر نظری غیرممکن است. او واقعیت را می پیچد ، شکل می دهد ، تحریف می کند و آن را از مرزهای خود فراتر می برد. او راه حل های مشخصی را برای مشکلات انتزاعی ارائه می دهد.

این هنرمند به دلیل توانایی خود در براندازی زمان و مکان مشهور است: “او می گوید فضا ، همانطور که ما درک می کنیم ، یک توهم است. چشمان ما فقط به ما اجازه می دهد تا واقعیت را در دو بعد بازسازی کنیم ، و با حرکت است که بعد سوم را درک می کنیم. فضا در واقع چیزی نیست که بتوانیم ببینیم. ما آن را احساس می کنیم “.

مجسمه سازان بی شمار دیگری نیز در سراسر دنیا با خلق مجسمه های جذاب و دیدنی به فضاهای عمومی شهری روح و جان بخشیده اند که در ادامه نگاهی به آثار آنها می اندازیم.

 

 

بدون نظر

Sorry, the comment form is closed at this time.