روش شناسی طراحی در سه استودیوی بزرگ طراحی صنعتی دنیا

همه ساله بهترین های طراحی IDEA توسط انجمن طراحان صنعتی آمریکا IDSA انتخاب شده و از سوی مجله بیزنس ویک Business Week حمایت می شود. کسب جایزه در این رقابت ها برای شرکت های طراحی صنعتی دنیا افتخار بزرگی محسوب شده و نشان دهنده سطح بالای طراحی در این شرکت ها می باشد. به نحوی که این مسئله همواره در بروشور های تبلیغاتی آنها انعکاس گسترده ای می یابد و از آن به عنوان یک ابزار رقابتی با سایر استودیوهای طراحی استفاده می شود. سه شرکت طراحی Ideo، Ziba و Frog از شرکت های پر افتخار در این رقابت ها به شمار می روند. اگر مجموع مدال های طلا، نقره و برنز کسب شده در این رقابت ها را در پنج ساله اخیر ملاک رتبه بندی شرکت های طراحی قرار دهیم، Ideo با ۴۸ مدال در رتبه اول، شرکت Ziba با ۲۲ مدال در رتبه دوم و Frog با ۱۵ مدال در رتبه سوم قرار می گیرند. در جدول زیر چند شرکت برتر این رقابت ها در پنج ساله اخیر نشان داده شده است.

● استودیوی طراحی IDEO
Ideo بزرگ ترین و موفق ترین شرکت طراحی دنیاست. کار فرمایان این مجموعه شامل لیست طویلی از شرکت های معتبر و بزرگ دنیا نظیر BMW، کانن، نیکون، پپسی، سامسونگ و… می باشند. این شرکت در سال ۱۹۹۱ پایه گذاری شده است و مدیران آن دیوید کلی، بیل ماگرید و مایک ناتال از طراحان پیشرو و نوآوری محسوب می شوند که خلاقیت Hi-Tech اساس کار آنان است.
● روش طراحی درIdeo
روش طراحی درIdeo شامل پنج مرحله است: درک / مشاهده / تجسم / ارزیابی / اجرا
▪ مرحله درک مسئله از طریق برگزاری جلسات بحث و تبادل نظر با حضور اعضای تیم طراحی این شرکت صورت می گیرد. قالب این جلسات به صورت نشست های Brainstorming می باشد. هدف از این مرحله تسلط اعضا بر صورت مسئله طراحی و درگیر شدن ذهن طراحان با آن می با شد. مسائل وابسته به بازار یابی و فروش و نیز نکات فنی و تکنیکی ازجمله موارد مورد بحث در این قسمت می باشند.
▪ مرحله دوم -مشاهده- مستلزم زیر ذره بین قرار دادن استفاده کنندگان است. Ideo برای انجام این بخش از گزارش های روان شناسان توجیه شده نیز یاری می جوید. این امر به طراحان کمک می کند تا حسی مشترک با استفاده کنندگان در قبال محصولات بدست آورند.
▪ مرحله سوم -تجسم- عرصه درخشش طراحان صنعتی است. پس از آنکه سناریوهای مربوط به فرایند استفاده از محصول آماده شد، راه حل ها و ایده های نو از اسکچ های دو بعدی به نمونه های اولیه سه بعدی تبدیل می شوند تا فرایند استفاده به وسیله آنها شبیه سازی شود.
▪ مرحله چهارم -ارزیابی- شامل بررسی و پالایش ایده ها می باشد. معیار این بررسی و پالایش، نتایج حاصل از قسمت های قبل می باشد.
آخرین مرحله از مراحل طراحی در Ideo -اجرا- مرحله طراحی مهندسی و طراحی برای تولید می باشد. در این قسمت باز هم کارفرما و نظرات و شرایط آن در نظر گرفته می شوند. به عبارت دیگر این مرحله، محل انطباق راه حل های تیم طراحی با امکانات، شرایط و خواسته های کار فرما در راستای تولید محصول و ارائه آن به بازار فروش می باشد.

● استودیوی طراحی Ziba
شاید هیچ استودیوی طراحی در دنیا به اندازه زیبا دیزاین برای طراحان ایرانی شناخته شده نباشد. سهراب وثوقی موسس زیبا در سال ۱۳۳۵ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۵۰ قبل از پایان تحصیلات دبیرستانی ایران را ترک و راهی آمریکا شد. در سال ۱۳۵۸ از دانشگاه ایالتی سن خوزه در رشته طراحی صنعتی فارغ التحصیل شد. به مدت ۵ سال به عنوان طراح در شرکت هیولت پاکارد یا “اچ _ پی” که در زمینه تولید تجهیزات رایانه ای به خصوص چاپگر فعالیت می کند، مشغول به کار شد و بالاخره در سال ۱۹۸۴ میلادی شرکت زیبا دیزاین را تأسیس کرد.
در سال ۱۹۹۴ میلادی، بر اساس انتخاب مرکز World Economic Forum عنوان رهبر جهان فردا به آقای وثوقی اختصاص داده شده است. همچنین وی در همین سال به عنوان یکی از چهل طراح تأثیر گذار در ایالات متحده انتخاب شد.
فلسفه طراحی شرکت زیبا بر مبنای اصولی چون هدف مندی، ساده سازی، هارمونی، توازن، تناسب، لذت بخشی، جزء پردازی و انسان محوری پایه ریزی شده است.

● روش طراحی در Ziba
در زیبادیزاین فرآیند طراحی دارای ۴ مرحله عمده است:
۱درک نیازمندی های احساسی و منطقی استفاده کنندگان با در نظر گرفتن ویژگی های رقابتی و امکانات کارفرما.
۲ تبدیل نیازها به کلمات و واژه ها ی کلیدی، ترسیمات دو بعدی و فرم های سه بعدی. در این مرحله جلسات Brainstorming برگزار شده و نمونه های اولیه توسعه پیدا می کنند.
۳ مشخص نمودن ایده هایی که پتانسیل بیشتری برای موفقیت در بازار دارند.
۴ توسعه ایده و مهندسی آن در جهت تولید انبوه.
شرکت زیبا بر روی مرحله اول از روند طراحی فوق تمرکز ویژه ای دارد. زیر بنای کار این مجموعه اطلاعات است. اطلاعات راجع به ارزش های محصول برای استفاده کننده و رفتارها و کردارهای ی که در تقابل با آن دارد. در این مرحله اطلاعات گوناگونی حول محور استفاده کننده، شرایط رقابتی بازار و کار فرما که در قالب شیوه ۳C یاCompetition – Client – Customer شناخته می شود، جمع آوری شده و از آن به عنوان موتور محرک فرآیند طراحی استفاده می شود. دراین شیوه مردم نگاری وثبت و بررسی رفتار مشتریان در قبال محصول از اولویت های اصلی به شمار می رود. تأکید بر این امر به دلیل خلق تجربه های مطلوب برای استفاده کنندگان صورت می گیرد که از اهداف زیبادیزاین است.

● استودیوی طراحی Frog
شرکت Frog، در سال ۱۹۶۹ میلادی در آلمان و با نام Esslinger Design تأسیس شده است و از سال ۱۹۸۲ با نام Frog design به فعالیت خود ادامه داده وهم اکنون به یک شرکت طراحی مشهور جهانی تبدیل شده است و در نواحی مختلف دنیا دارا ی دفتر طراحی است.
اسلینگر عقیده دارد که طراحی یک محصول تنها بخشیدن یک فرم پر جاذبه به آن و اضافه نمودن جزئیات به آن نیست بلکه عاملی که تعیین کننده است همانا به وجود آوردن رابطه احساسی بین انسان و محصول است.
Frog به محصول، برندآن و شرکت سازنده اش به عنوان یک کل واحد می نگرد. این رویکردی است که از آن با عنوان طراحی استراتژیک ترکیبی یا Integrated Strategic Design یا ISD یاد می شود. طی این روش، محصول از ایده تا فروش مدیریت می شود. طراحی محصول، مهندسی، تولید، گرافیک و بسته بندی همگی شامل این فرآیند می شوند.

● روش طراحی در Frog
فرآیند طراحی محصول در Frog شامل چند مرحله زیر است:
تعریف پروژه / تعریف محصول/ توسعه محصول / مهندسی محصول / تولید
در مرحله تعریف پروژه، اعضای گروه طراحی انتخاب شده و در قالب جلساتی که بیشتر به صورت Brainstorming برگزار می شوند، نیازمندی های بازار تبیین می شوند. در بخش تعریف محصول، برنامه ریزیهای اولیه، مطالعات امکان سنجی و مدیریت منابع انجام می شوند و بودجه لازم برای توسعه طرح مشخص می شود. در مرحله توسعه محصول، خصوصیات مهندسی طرح ها مشخص شده و مدلهای سه بعدی محصولات توسعه می یابد. ملاحظات مربوط به کارکرد و چرخه عمر محصول و کیفیت های آن نیز از دیگر فعالیت های این مرحله هستند. در بخش آخر یا تولید نیز نکات فنی و اقتصادی تولید مورد توجه قرار می گیرد.

بدون نظر

ارسال دیدگاه