کریم رشید‌، برنده جایزه طراحی ۲۰۲۰ آمریکا

شیکاگو آتنیوم (Chicago Athenaeum)‌، موزه بین‌المللی معماری و دیزاین واقع در نیویورک، امسال کریم رشید را به عنوان برنده جایزه طراحی ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد. جایزه طراحی آمریکا هر ساله به طور مشترک از سوی موزه هنر و دیزاین شیکاگو آتنیوم‌، مرکز دیزاین، معماری و مطالعات شهری اروپا، به طراحانی اهدا می‌شود که متعهد به پیشبرد اصول طراحی در چارچوب جامعه معاصرند و دیزاین را به مرحله بالاتری از ژرفای انسانی در جهت پیشرفت جامعه ارتقاء می‌دهند.
این جایزه برای تجلیل از متخصصان طراحی، با بالاترین اعتبار در تولید طرح‌هایی که باعث ترویج نوآوری و طرح‌های ماندگار شده‌اند، اهدا می‌شوند.
کریم رشید به عنوان شهروندی جهانی، در مصر متولد شد، در کانادا تحصیل کرد و اکنون در نیویورک ساکن است. این طراح برجسته، بیشتر برای طرح‌های پاپِ آینده‌گرایانه‌اش به شهرت رسیده است. کریم رشید در مورد حرفه‌اش می‌گوید: «دیزاین سرگرمی مادام‌العمر من است. دیزاین چیزی است که می‌تواند احساسی، تجربی، شاعرانه و انسانی باشد و در عین حال دائماً ما را رو به جلو حرکت دهد. ما باید تکامل یابیم، نوآوری داشته باشیم و تغییر کنیم. من می‌خواهم دنیای جسمانی را تغییر دهم.»
کریم رشید با بیش از ۴۰۰۰ طرح تولید شده، حدود ۳۰۰ جایزه و انجام پروژه‌های متعدد در بیش از ۴۰ کشور، همچنان انگیزه و توانایی برتری میان طراحان نسل خود را دارد. او در سن ۶۰ سالگی طراحی ۱۱۱ پروژه تابلو فرش، ۵۹ طرح گرافیکی، ۴۶ طراحی مد، ۳۰۶ پروژه مبلمان، ۳۴ ساختمان، ۷۱ طرح لایتینگ، ۲۷ هتل، ۲۳۲ محصول خانگی، ۷۶ پروژه بسته‌بندی، ۱۹ طرح مسکونی، ۳۵ پروژه متریال معماری، ۱۰۲ طراحی فضای داخلی، ۹۳ نمایشگاه و در کل بیش از ۳۰۰۰ شیء در کارنامه خود دارد.
کریستین نارکویچ (Christian Narkiewicz)، رئیس شیکاگو آتنیوم در مورد این انتخاب گفته است: نکته متمایزکننده پویایی و تحرک این مَرد است. در هر زمان که تصور کنید، در حال انجام یک سری پروژه پیچیده در سراسر جهان است. او به معنای واقعی پُرکار است. حتی نمی‌دانم چطور روی این کلمه تأکید کنم که شدت آن را انتقال دهد.
ورود به دنیای دیوانه کریم رشید مانند افتادن در یک محیط دوّار و پیچ در پیچ پر از رنگ و ماده‌های گوناگون و الگوهای متنوع است.

بدون نظر

ارسال دیدگاه